HASTA BAKICI


Hasta bakıcılar, hekim ve uzman doktorların isteklerini yerine getirmek ile yükümlü olan kişilere denmektedir. Bu kişiler doktorların istediği şekilde hastaya bakım yaparlar. Günümüzde pek çok hastanın profesyonel bir hasta bakıcıya ihtiyacı vardır. Profesyonel olarak hasta bakıcı tarafından ilgilenilmek sağlığınızı büyük ölçüde olumlu etkileyecektir. Dolayısı ile hızlı iyileşmek isteyenler ve doktor isteklerini profesyonel şekilde yaptırmak isteyenler hasta bakıcı için başvuru yapabilirler. Hasta bakıcılar bireysel olarak çalışabildikleri gibi bir firmaya, bir sağlık kuruluşuna da bağlı olarak çalışabilmektedirler. Aynı zamanda hasta bakıcılığı görevi yapmak isteyen kişiler gerekli diplomaları aldıktan sonra KPSS ile devlette memur olarak çalışma imkanı bulabilirler. Bu tür konulara detaylı olarak alt başlıklarda değineceğiz.

Hasta Bakıcılarımızın Görevleri

Hasta bakıcılar tamamen hekim ve uzman doktorların talimatları ile hastaya uygulamada bulunurlar. Dolayısı ile kendi başlarına bir iş yapmaları mümkün değildir. Görev yelpazeleri ile çok geniştir. Bazı hastalar için fiziki egzersizler gerekebilirken bazı hastalar için de masaj gerekli olabiliyor. Bu geniş yelpaze görevlerinden birkaçına değinelim.

  • Hastaya masaj yapar ve rahatlamasını sağlarlar.
  • Hastaya egzersiz yaptırarak hareketli kalmasını sağlarlar.
  • Hastaların genel vücut bakımları hasta bakıcılara aittir.
  • Yatak hazırlama ve yemek hazırlama görevlerini üstlenirler.
  • Hastaların fenalaşma durumlarında gerekli olduğu takdirde ilk yardımda bulunurlar.
  • Bakıcılık yaptığı kişinin odasının temiz ve temiz havalı olmasını sağlar.
  • Hastanın uygun bir şekilde yatmasını sağlar.
  • Hasta bakıcılar, hastaların üst baş kıyafet değişiminde yardımcı olurlar.
  • Reçeteye yazılmış olan ilaç ve ilaç malzemelerini hasta bakıcı hazırlar, krem sürülmesi gerekiyorsa sürer.
  • İlaç saatlerini hasta bakıcıları takip eder.

Hasta Bakıcılarımızda Olması Gereken Özellikler

Hasta bakıcıları kişilere hizmet edeceğinden dolayı ve bu kişiler hasta bireyler olacağı için sabırlı olması gerekmektedir. Psikolojik açıdan da sağlam kişiler hasta bakıcı olmaya uygun kişilerdir. Hasta bakıcılar Alzheimer gibi hastalara bakabilecekleri için sabır ve hoşgörü olmazsa olmazlar arasındadır. Bildiğiniz üzere bu tarz hastalıklarda unutkanlık ve inatçılık gibi durumlar yaşanabiliyor. Eğer hasta bakıcılığı konusunda eğitimsiz ve hoşgörü sahibi değilseniz hem sizin için hem de hasta için hiç de iyi sonuçlar ortaya çıkmayacaktır. Dolayısıyla eğitiminizi eksiksiz bir şekilde tamamlamalı, size öğretilenleri unutmayarak iş hayatına atılmalısınız.

Hasta Bakıcı Nasıl Olunur?

Direkt olarak hasta bakıcı olmak için eğitim gerekmektedir. Bunun için liselerde “Hasta ve Yaşlı Hizmetleri” bölümünü okumanız gerekmektedir. Aynı şekilde üniversitelerin bölümlerin de de hasta bakıcılığı ile ilgili bölümler bulmanız mümkündür. Dolayısı ile hasta bakıcılar ciddi bir eğitimden geçmektedir. Doktorların hastalar için istedikleri durum ve davranışları lise ve üniversite eğitimleri süresince sıkı bir şekilde alırlar. İlkokul mezunlarının da hasta bakıcı olma şansı bulunmaktadır. Halk Eğitim Merkezlerinde çeşitli eğitim ve seminerlere katılarak kişiler diploma alabilmektedir.